KOŠICKÁ STREETBALLOVÁ LIGA

REŠTART LIGY SMEROM K NOVÉMU FORMÁTU

O nás

KOŠICKÁ STREETBALLOVÁ LIGA

je dobrovoľné občianske združenie, ktoré vzniklo 16. júna 2002. Hlavnou náplňou združenia je organizácia streetballových turnajov a streetballových líg v Košiciach a v Košickom kraji. Od roku 1996 sa nám podarilo úspešne zorganizovať už 23 ročníkov tohto uličného športu. V roku 2001  sa nám vďaka podpore spoločnosti GLOBTEL (dnes spoločnosť ORANGE) podarilo zorganizovať aj niekoľko otvorených turnajov pre mládež a deti základných škôl. Streetballová liga sa hrá hlavne v lete a každoročne ju hrá viac ako 70 hráčov.

V rámci nej súbežne prebieha STREETBALLOVÝ POHÁR, ktorý sa hrá systémom PLAY OFF. FINAL FOUR je finálový záverečný turnaj. Pri dobrej hudbe, skvelej atmosfére a voňavom občerstvení sa rozhoduje o víťazovi ligy a najlepších hráčoch ligy.

Finále sa hrá každoročne 1. septembra na Deň ústavy SR, minulé roky sa často hralo na ihrisku na ulici Milosrdenstva vďaka podpore Mestskej časti Juh.

V rokoch 2003-2005 sme zorganizovali aj veľký jednodňový turnaj TESCO STREETBALL v spolupráci s Hypermarketom TESCO Košice. Pre žiakov stredných škôl v rokoch 2005 a 2006 aj víkendový turnaj CASSOVIA CHILDREN CUP.

V roku 2005 oslávila KSL 10 rokov svojej existencie a vďaka podpore spoločnosti ORANGE sme finále ligy mohli veľkolepo osláviť aj pozvaním celebrít, ako sú speváčka TINA a raper ČISTYCHOV.

V roku 2006 sa nám podarilo získať  dotácie od mesta Košice vďaka Novej koncepcii rozvoja športu v Košiciach.

V roku 2007 sa liga uskutočnila vďaka spoločnosti RWE Group a jej podpore v rámci 2% z daní.

V roku 2008 sa liga organizovala opäť  vďaka podpore mesta Košice a dotácie v rámci Koncepcie rozvoja športu v Košiciach z Fondu športových aktivít – Podujatia pre široká verejnosť. Finále sa hralo prvý na ihrisku pri bývalej SPŠH (dnes Gymnázium) na Alejovej ulici.

V roku 2009 sa liga uskutočnila po prvý krát len z vlastných finančných zdrojov, aj to napriek sľubom niektorých „podporovateľov“ ligy. Väčšina zápasov 14.  ročníka sa odohrala na multifunkčnom ihrisku na Pajorovej ulici aj vďaka tomu, že poplatok za rezerváciu verejného ihriska mesto Košice ešte nezaviedlo.

V roku 2010 oslávila KSL 15 rokov svojej existencie. Podujatie sa podarilo zorganizovať pod záštitou Domu Matice Slovenskej v Košiciach a MČ Košice Nad jazerom. Vďaka MČ Košice Nad jazerom a p. starostke  Anne Jenčovej sa celý ročník podarilo odohrať na multifunkčnom ihrisku na Amurskej ulici.  Mecenášom celého podujatia bol Miloš Petráš (GESKER).

Od roku 2010 sa teda liga hraje na multifunkčnom ihrisku na Amurskej ulici, na sídlisku Nad jazerom. A to vďaka podpore Správy mestskej zelene v Košiciachktorá je správcom ihriska. Ihrisko Amurská poznalo do roku 2017 len jedného víťaza ligy a to družstvo BLACK STREET.  Rok 2011 sa nám podarilo získať ďalší grant z Magistrátu mesta Košice na podporu voľnočasových aktivít.

Roky 2012 a  2013 sa uskutočnili vďaka sponzorskej podpore spoločností ENERGOCOM a MaCWEB. Obidva ročníky boli najsilnejšími ročníkmi ligy, hralo ich až 10 družstiev a vyše 90 hráčov.

V roku 2014 sme získali finančnú podporu v rámci grantového programu Vráťme deťom šport do Košíc. Ligu hralo 8 družstiev. OZ Šport do Košíc zabezpečilo takisto pitný režim počas celej ligy a ceny pre najlepších jednotlivcov a družstvá.

V roku 2015 oslávila Košická streetballová liga 20 rokov svojej existencie. Pribudli noví partneri: VSE RWE Group, Letisko Košice, Labaš s.r.o., kúpalisko Ryba Anička. Košická streetballová liga sa stala aj súčasťou projektu Európske mesto športu 2016  v rámci koncepcie rozvoja športu v meste Košice na rok 2015.

V roku 2016 sa hral 21.ročník Košickej streetballovej ligy. Partnermi boli: VSE RWE Group, Letisko Košice a Labaš s.r.o.. Košická streetballová liga bola opäť súčasťou projektu Európske hlavné mesto športu 2016 v rámci koncepcie rozvoja športu v meste Košice na rok 2016.

V roku 2017 sa hral titánový 22.ročník Košickej streetballovej ligy. Partnermi boli opät: VSE RWE Group, Letisko Košice a Labaš s.r.o.TEKO Košice. Vďaka McDonald’s Košice hráči získali zľavy do predajní rýchleho občerstvenia a v rámci finále pripravil McDonald’s sprievodný programe hlavne pre malé deti s klaunom Donaldom.

V roku 2018 sa hral kráľovský 23.ročník Košickej streetballovej ligy. Partnermi boli opät: VSE RWE Group, Letisko Košice, Labaš s.r.o. a TEKO Košice. Vďaka Robin Street Food si všetci mohli pochnutnať na chutných hot dogoch a hlanolčekoch, občerstviť sa limonádou.

V roku 2019 to bol už 24.ročník ligy. Partnermi boli opät: VSE RWE Group, Letisko Košice, Labaš s.r.o. a TEKO Košice. Ligu hralo až 8 družstiev, pribudlo jedno družstvo mladých dorastencov, pohár sa hrál ako otvorený formát 3×3 basketbalu pod názvom Staromestský pohár. Na FINAL FOUR nechýbal opäť Robin Street Food a ich chutné hotdogy s hranolčekmi a limonádou.

Začiatkom roka 2020 postihla celý svet pandémia vírusom COVID-19. Dlho bolo otázne, či sa uskutoční do leta nejaké športové podujatie. Vďaka obrovskej disciplíne a spolupatričnosti sa mohli uvoľniť niektoré obmedzenia, medzi ktorými boli aj vonkajšie športové podujatia. Preto je tu jubilejný 25. ročník Košickej streetballovej ligy. Bude veľkolepou oslavou štvrťstoročia tohto krásneho podujatia v Košiciach

Viac informácia o lige a historické výsledky nájdete  v rubrike História ligy.

(No Ratings Yet)