KOŠICKÁ STREETBALLOVÁ LIGA

REŠTART LIGY SMEROM K NOVÉMU FORMÁTU

História

V roku 1995 vznikla v Košiciach myšlienka projektu Košická streetballová liga (KSL). Zakladatelia inšpirovaní akciami komerčnej firmy na Námestí Osloboditeľov sa rozhodli urobiť niečo podobné, ale vo formáte ligy. V Košiciach fungovala už dlhšie hokejbalová liga, preto sa pokúsili osloviť v lete oddychujúcich basketbalistov. Čo sa aj podarilo. Nultý ročník nevyšiel, hralo ho 5 družstiev, finále pre nezhody finalistov sa nikdy neuskutočnilo.

Tento neúspech odradil jedného zo zakladateľov a rozhodol sa skončiť. Druhý zakladateľ, dnes súčasný prezident OZ Košická streetballová liga sa spojil ešťe s dvoma kamarátmi, vznikla nezávislá skupina, ktorá fungovala pod názvom ReBeKo. V roku 2006 sa podarilo zorganizovať  premiérový 1. ročník, zúčastnilo sa ho až 8 družstiev a finále sa kvôli nepriazňam počasia odohralo v telocvični na ulici Boženy Němcovej. Prvým víťazom KSL bolo družstvo BLACK STREET pod vedením Milana Makulu

16. júna 2002 bolo registrované občianske združenie Košická streetballová liga. Od roku 1996 sa nám podarilo úspešne zorganizovať už 23. ročníkov tohto uličného športu, dva jednodňové turnaje TESCO STREETBALL a tri turnaje pre žiakov stredných škôl CASSOVIA CHILDREN CUP.

Druhý ročník v roku 1997 na ihrisku na Petzvalovej ulici pri škole si titul uchmatli Al Masri, Bohumil Stejskal, bratia Petríkovci (Model v Som sám v dome) a ich AL WAHDA II.

Od roku 1998 bolo miestom finále ihrisko na ulici Milosrdenstva, v mestskej časti Juh, neskôr sa dlhé roky hrala liga pri ZŠ Kežmarská 30, kde sme našli dlhoročnú podporu a veľkú ochotu u pána riaditeľa. Na tomto ihrisku oslávila Košická streetballová liga v roku 2005 aj 10 rokov svojej existencie, pričom oslavy osobne podporila aj dlhoročná košická basketbalistka, speváčka Tina a raper Čistychov.

V roku 2010 oslávila KSL 15 rokov svojej existencie. Nútená zmena ihriska a zmena podmienok prenájmu multifunkčných ihrísk v Košiciach nás donútila hľadať nové možnosti. Vďaka podpore Matice Slovenskej, Mestskej časti sídliska nad Jazerom a hlavne vďaka podpore Správy mestskej zelene v Košiciach, si našla KSL svoje zázemie až do dnes na multifunkčnom ihrisku na Amurskej ulici.

Ihrisko Amurská poznala do roku 2017 len jedného víťaza ligy a to družstvo BLACK STREET. Ligu odohralo množstvo hráčov, známych aj neznámych, amatérov a profesionálov. Medzi najznámejšie osobnosti a legendy basketbalu minulosti patria: Patrik Meluš, Alexander Czako, Peter Nagy, Peter Jankovič, Richard Leško, Róbert Nuber  a súčastnosti: Richard Körner,, Michal Čekovský a Michal Baťka.  Prvé ročníky ligu hralo aj známe športové trio bratov Jankovičovcov a dvojica bratov Zábavnikovcov (ich brat bol známy SR reprezentant vo futbale). Bratia Jankovičovci s družstvom CITY STREETBALL TEAM  suverénne triumfovali v rokoch 1999 a 2000 a podnietili zaviesť do ligy kategórie hráčov, keďže nastupovali zväčša s extraligovými hráčmi.

Najmladší kapitán ligy Peter Gacík mal 16 rokov a doviedol svoje družstvo ROYALE CANAL v roku 2007 k celkovému triumfu.Najmladším hráčom ligy, ktorý nastúpil bol Peter Meserč, mal vraj 15 rokov, z tých starších hrali ligu aj Blažej Bíroš, Čurilla alebo Vjačeslav Radčuk. Najstarším hráčom ligy je dnes Osvald Körner, ktorý hráva už 5 rokov za BLACK STREET so synom Rišom.

Zaujímavosťou bolo, že prvé ročníky museli mať  družstvá vlastné ihriská, tak vznikli pamätné ihriská, hralo sa napr. na ulici Cottbuskej, Bernolákovej a Jenisejskej, proste hralo sa skoro všade. Prvým ihriskom, kde sa hrali všetky zápasy, bolo ihrisko na pri MŠ Hemerkova, pohár sa hral na ulici Park Angelinum, finále na ulici Milosrdenstva. KSL zažila aj množstvo „nepriaznivcov“.   Na Markušovej ulici na hráčov púšťala pani psa, na Hemerkovej nás ohadzoval občan svojimi výkalmi.  A to nehovoriac o množstve policajných hliadok, ktorým KSL musela „čeliť“ počas Finálovych turnajov.

Ligu hrajú aj ženy, v minulosti roku to bola Jana Kováčová, rodená Vacková, Nikola Švábová, Simona Hurná, Miriam Mackulinová, Jana Stantienová a Denisa Demeterová. S ich účasťou súvisí aj ocenenie Nováčik roka, ktoré vždy jedna z nich získa, Denisa Demeterová dala dokonca v jednom zápase 33 trojok !!! Ale strelecký rekord drží niekto iný. Oficiálne nepotvrdený, Jana Stantienová dala 102 bodov !!!

V roku 2015 Košická streetballová liga oslávila 20. rokov svojej existencie. Oslavy vyvrcholili veľkolepým finále FINAL FOUR, okoreneným zápasom legiend a  fantastickou AFTER PÁRTY na Rybe. Vďaka novým partnerom sme zatraktívnili KSL, chlapci sa zaplávali, zalietali a KSL sa stala súčasťou projektu KOŠICE – hlavné mesto športu 2016.

V roku 2019 to bol už 24.ročník ligy. Stálymi partnermi KSL sa stali: VSE RWE Group, Letisko Košice, Labaš s.r.o. a TEKO Košice. Ligu hralo až 8 družstiev, pribudlo jedno družstvo mladých dorastencov, pohár sa hrál ako otvorený formát 3×3 basketbalu pod názvom Staromestský pohár. Na FINAL FOUR nechýbal opäť Robin Street Food a ich chutné hotdogy s hranolčekmi a limonádou.

Rok 2020 je pre Košickú streetballovú ligu historický, oslavej už 25.rokov svojej existencie.

Viac informácií nájdete na:

Galéria víťazov ligyNajlepší hráči ligy
Historické rekordy ligySieň slávy KSL
Archív všetkých výsledkovĎalšie články z histórie ligy
Fotogaléria FB 1996-2012Archív všetkých výsledkov
(No Ratings Yet)